main story image for facebook sharing

Advancements and Promotions

New FTS and Reserve Senior and Master Chiefs

FY-16 Navy Reserve E-8 and E-9 Advancement Selection Board Results

Congratulations to the following personnel who have been selected for advancement to senior chief and master chief petty officer by the FY-16 Navy Reserve E-8 and E-9 Selection Boards.

Strong competition between qualified professionals is one of the strengths of our Navy and your selection speaks highly of your abilities.

This NAVADMIN is not authorization for advancement. Specific dates of advancement will be published by Commanding Officer, Naval Education and Training Professional Development Technology Center Pensacola, FL. Personnel listed below may be frocked IAW reference (a), if qualified.

Members are directed to verify their select status via BUPERS On-Line. The selection list is in alphabetical order by rate within competitive category. Read each line from left to right, name, and numerical order of advancement. Categories of advancement are selected reservist and full time support.

Navy Photo



Selected Reservist


AVCM - Master Chief Avionics Maintenance Technician
Jones Thomas 002
Tobin Thomas 001
AZCM - Master Chief Aviation Maintenance Administrationman
Skelley Staci 001
BMCM - Master Chief Boatswains Mate
Lewandowski R 001
Witters Jerem 002
CTICM - Master Chief Cryptologic Technician Interpretive
Khatib Elizab 001
Plaisted Cami 002
CTRCM - Master Chief Cryptologic Technician Collection
Allen Matthew 001
Stein Douglas 002
CUCM - Master Chief Constructionman
Oconnor Thoma 003
Panasuk Steve 002
Robinson Davi 001
EMCM - Master Chief Electricians Mate
Meyer Johnnie 001
ENCM - Master Chief Engineman
Zitzka Kenyon 001
ETCM - Master Chief Electronics Technician
Spinden Jason 001
HMCM - Master Chief Hospital Corpsman
Curtis Todd B 001
Elliott Judi 002
ISCM - Master Chief Intelligence Specialist
Mangum Joshua 001
Olsen Eric An 002
ITCM - Master Chief Information Systems Technician
Balder Dougla 010
Cain Anthony 005
Day Beth Ann 001
Glaser Curtis 009
Harms Rhonda 007
Higgins Jody 006
Hoskison Geor 004
Nguyen Thient 002
Rockwell Phil 003
Williams Mela 008
MMCM - Master Chief Machinists Mate
Greenwell Jam 001
MNCM - Master Chief Mineman
Kelly Timothy 001
PSCM - Master Chief Personnel Specialist
Oho Takeshi 001
UCCM - Master Chief Utilitiesman
Hieb William 002
Sederback Tho 001
YNCM - Master Chief Yeoman
Carnes James 002
Pudloski Mich 003
Woods Michael 001
ABHCS - Senior Chief Aviation Boatswains Mate Aircraft Handling
Guadron Anton 002
Macias Ray Ed 003
StClair Todd 001
ACCS - Senior Chief Air Traffic Controller
Dickey Richar 001
ADCS - Senior Chief Aviation Machinists Mate
Takacs Eva 001
AECS - Senior Chief Aviation Electricians Mate
Boelte John C 001
Jameson Dougl 003
Kornelius Bri 004
Stewart Patri 002
AMCS - Senior Chief Aviation Structural Mechanic
Taylor Nikuma 001
ATCS - Senior Chief Aviation Electronics Technician
Morehouse Ada 001
AWFCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Mechanical
Martelle Ange 001
BMCS - Senior Chief Boatswains Mate
Correa Pamela 002
Degan Shawn P 004
Dickerson Jam 010
Dupree Curtis 011
Handshoe Rand 009
Priebe Teri A 005
Quinones Robe 012
Robertson Don 003
Silva David 008
Titchenell Da 006
Vining Robert 001
Waldron John 007
BUCS - Senior Chief Builder
Hinderberger 001
CMCS - Senior Chief Construction Mechanic
Brown Scott P 003
Desmond Timot 002
Fisher Lance 004
Rhoad Nathan 005
Umana David A 001
CTICS - Senior Chief Cryptologic Technician Interpretive
Haan Jackie L 002
Kumagai Shawn 003
Razak Ahmed H 001
CTNCS - Senior Chief Cryptologic Technician Networks
Aligaen Alexa 002
Ball Albert L 001
Dapping Justi 003
Vannoy Michae 004
CTRCS - Senior Chief Cryptologic Technician Collection
Bailey Craig 002
Colburn Patri 003
Demattia Crai 006
May Lynn Brix 001
Spencer Denni 005
West Justin C 004
CTTCS - Senior Chief Cryptologic Technician Technical
Hernandez Art 001
EACS - Senior Chief Engineering Aid
Davenport And 001
EMCS - Senior Chief Electricians Mate
Dixon Eric Mi 006
Pulley Justin 005
Savidge Chris 001
Weinzapfel Br 004
Wieglenda Tho 002
Wyngaarden Da 003
ENCS - Senior Chief Engineman
Madrake Micha 001
Miner Benjami 002
Montes Guille 003
EOCS - Senior Chief Equipment Operator
Cunado Eric J 003
Hashagen Jero 002
Horner Timoth 001
ETCS - Senior Chief Electronics Technician
Ambron Martin 004
Janco Jason T 001
Matlock Micha 002
Name Eric Len 008
Nelson Roy Sc 006
Poor Richard 005
Stephenson Sc 007
Thompson Davi 003
FCCS - Senior Chief Fire Controlman
Arevalo Victo 004
Cejka Adam Jo 001
Cook Tracy Ro 003
Kramer Damon 005
Whittington C 002
GMCS - Senior Chief Gunners Mate
Durkin Edward 001
HMCS - Senior Chief Hospital Corpsman
Acosta Anthon 004
Adams Ann Mar 003
Brewer Shalan 005
Brooks Paul E 002
Chambers Jame 006
Decatur Raymo 008
Dronchi Josep 012
Guerrero Arie 007
Huso Nicholas 009
Lebeau Domini 011
Long James Ed 014
Oreilly Nancy 013
Polite Stoney 010
Rasmussen Eri 001
HTCS - Senior Chief Hull Maintenance Technician
Bailey Christ 001
Gaines Robert 002
ISCS - Senior Chief Intelligence Specialist
Ballard Georg 003
Cummins Jonat 004
Gieder Nicole 005
Mendenhall Br 002
Seifert Scott 001
ITCS - Senior Chief Information Systems Technician
Alvarez Teres 003
Guerrero Greg 005
Janachowski J 004
Pena Kristal 007
Riggs James B 002
Robinette Mic 006
Schaefer Mich 001
LNCS - Senior Chief Legalman
Montgomery Ke 001
Tolentino Row 002
MACS - Senior Chief Master At Arms
Miller Cristi 001
Tyson Tanya M 002
MMCS - Senior Chief Machinists Mate
Hansen Richar 001
MNCS - Senior Chief Mineman
Blessing Bria 003
Daves David B 001
Gleason Jerem 002
NDCS - Senior Chief Navy Diver
Bailey Michae 001
Dunlap Darin 003
Powers Jeffer 002
OSCS - Senior Chief Operations Specialist
Burrows Brian 001
Davis Keevey 004
Erieg Brett R 003
Lavala Kizzal 002
PSCS - Senior Chief Personnel Specialist
Dobbs Eric Ja 001
RPCS - Senior Chief Religious Program Specialist
Santana Shalo 001
SBCS - Senior Chief Special Warfare Boat Operator
Denowski Aaro 002
Laituri Thoma 004
Nowak Pierre 001
Richards Jay 003
SOCS - Senior Chief Special Warfare Operator
Miller John C 002
Shea Denis Jo 001
Wrobel Timoth 003
UTCS - Senior Chief Utilitiesman
Baxter Christ 001
Gavin Justin 002
Williams Timo 003
YNCS - Senior Chief Yeoman
Fant Patrice 003
Mundy Steven 002
Zimmerman Lis 001

Full Time Support


AFCM - Master Chief Aircraft Maintenanceman
Carter Freder 002
Clevidence Da 001
ASCM - Master Chief Aviation Support Equipment Technician
Storer Albert 001
AVCM - Master Chief Avionics Maintenance Technician
Gibbins Phill 001
Hicks Dale Ja 002
AWCM - Master Chief Naval Aircrewmen
Mason William 001
AZCM - Master Chief Aviation Maintenance Administrationman
Clarke Tania 001
BMCM - Master Chief Boatswains Mate
Hunte Sheon A 001
Sutton Kyle G 002
HMCM - Master Chief Hospital Corpsman
Drone Cory La 001
ITCM - Master Chief Information Systems Technician
Harris Carlet 001
Miller Peter 002
LSCM - Master Chief Logistics Specialist
Young Nicole 001
NCCM - Master Chief Navy Counselor (Recruiter)
Bolden Dondi 001
Cruz Kimberly 002
NCCM - Master Chief Navy Counselor (Counselor)
Jennings Anne 001
PRCM - Master Chief Aircrew Survival Equipmentman
Bowman Kennet 001
PSCM - Master Chief Personnel Specialist
Long John Dav 001
YNCM - Master Chief Yeoman
Cobb Jessica 001
ADCS - Senior Chief Aviation Machinists Mate
McClay Christ 001
AECS - Senior Chief Aviation Electricians Mate
Brown Paul Ja 001
Ramirez Nito 002
AMCS - Senior Chief Aviation Structural Mechanic
Baxter Jason 001
Friscoe Louis 002
ASCS - Senior Chief Aviation Support Equipment Technician
Tuttle James 001
ATCS - Senior Chief Aviation Electronics Technician
Carlson Dale 001
Fraga Enrique 005
Hanschen Jere 002
Lyon Tracy Mi 004
Neeley Robert 003
Reyes Bienven 006
Simmons Jonat 007
AWFCS - Senior Chief Naval Aircrewmen Mechanical
Clark David W 004
Lehman Brando 003
Lemmons Steph 002
Mensinger Jos 001
BMCS - Senior Chief Boatswains Mate
Summers Charl 001
EMCS - Senior Chief Electricians Mate
Marzella Mark 001
ETCS - Senior Chief Electronics Technician
Baumert Richa 001
HMCS - Senior Chief Hospital Corpsman
Duncan Gary L 002
Payton Damari 001
LSCS - Senior Chief Logistics Specialist
Butler Justin 006
Demumbra Sofi 008
Kirk Mandie 001
Knox Moease D 004
Moore Anthony 002
Rosenberg Gar 005
Zelonis Jason 007
NCCS - Senior Chief Navy Counselor (Recruiter)
Allen Bert Wa 004
Briseno Santi 005
Carter Lael S 002
Garciasalasto 001
Torres Christ 003
NCCS - Senior Chief Navy Counselor (Counselor)
Cedar Kimberl 001
PRCS - Senior Chief Aircrew Survival Equipmentman
Hicks Jason A 001
PSCS - Senior Chief Personnel Specialist
Cunha Adaojos 003
Jackson Micha 002
Smith Charlen 001
YNCS - Senior Chief Yeoman
Butler Rachel 002
Reid Christop 001
Richards Rona 003

Released By Vice Admiral W. F. Moran, N1.//