Rear Admiral Jeffrey A. Brooks

Retired

Rear Admiral Jeffrey A. Brooks


Rear Adm. (ret) Jeffrey A. Brooks began his military career by enlisting in 1970. Key assignments included serving on board USS Paul Revere (LPA 248) and as a nuclear plant instructor at the Naval Nuclear Power Training Unit in Idaho Falls, Idaho.

In December 1976, he received his commission and a bachelor of science degree in Electrical Engineering from the University of Missouri via the Navy Enlisted Scientific Education Program (NESEP), and was designated a Surface Warfare Officer. Rear Adm. Brooks' first commissioned tour was onboard USS Point Defiance (LSD 31) as Deck Officer, Engineering Officer, and Regular Overhaul (ROH) Coordinator. After lateral conversion to the Engineering Duty Officer (EDO) community and graduating from EDO School in January 1980, he was assigned to Naval Ship Repair Facility, Subic Bay, R.P., as ship superintendent and subsequently assistant repair officer.

From June 1982 to December 1983, he attended Pennsylvania State University where he graduated with honors with a master's of science degree in Nuclear Engineering. He was then assigned from December 1983 to December 1985 to Charleston Naval Shipyard as a ship superintendent and type desk officer.

In January 1986, he reported to USS Cape Cod (AD 43) as repair officer, performing nuclear and non-nuclear repairs to Pacific fleet ships. He then served one year (1988-1989) as force engineering officer on the staff of commander, Naval Surface Force, Pacific. From April 1989 through July 1991, he served as maintenance officer at Readiness Support Group, San Diego. From August 1991 through August 1993, Rear Adm. Brooks served as commanding officer, Shore Intermediate Maintenance Activity, Long Beach, Calif. In September 1993, he reported for duty as repair officer, supervisor of Shipbuilding, Conversion and Repair, Portsmouth, Va. From June 1995 to November 1997, he served as the Deputy, Supervisor of Shipbuilding, Conversion and Repair, Newport News, Va. In November 1997, he reported as Director of the Supervisor of Shipbuilding Management Group (SEA 04X1), Naval Sea Systems Command, Washington, D.C. From May 1999 to August 2001, he served as Supervisor of Shipbuilding, Conversion and Repair, Newport News, responsible for the U.S. Navy's Aircraft Carrier and Submarine ship construction and refueling programs at Newport News Shipbuilding. It was during this tour that he was selected for rear admiral.

He reported in September 2001 for duty as Deputy Chief of Staff for Fleet Maintenance on the staff of Commander in Chief, U.S. Pacific Fleet. In September 2003, he reported to his final assignment as the Director, Fleet Maintenance on the staff of Commander, U.S. Fleet Forces Command.

His awards include the Legion of Merit (three awards), Meritorious Service Medal (five awards), Navy Commendation Medal (two), Navy Achievement Medal (two awards), Navy Unit Commendation, Meritorious Unit Commendation (three awards), and the Battle Efficiency Ribbon (two awards) in addition to various campaign and service awards. 


Updated: 22 July 2013