Navy Flag Officer Biography

Rear Admiral Deborah A. Loewer

Commander
Mine Warfare Command

Rear Admiral Deborah A. Loewer


Rear Adm. Loewer is a native of Springfield, Ohio. Her academic credentials include degrees in Theoretical Mathematics and Computer Science from Wright State University in Dayton, Ohio, and a PhD. in International Law from the University of Kiel in Kiel, Germany. Loewer graduated from Officer Candidate School and was commissioned an Ensign on December 17, 1976. She reported to the Bureau of Naval Personnel (PERS-3) in Washington, D.C., and performed duties as the Navy's Pay and Allowance Functional Manager until March 1979. Selected as one of the first women assigned to shipboard duty, she attended Surface Warfare Officer Basic Course from April to June 1979, graduating first in her class. She reported to USS Yosemite (AD-19) and served as Electrical Division Officer, Operations Officer, Navigator and Administrative Officer. While permanently assigned to Yosemite, Loewer served for several months on the staff of the Commander of Naval Surface Force Atlantic as design architect for shipboard computer systems. In November 1982, she returned to Washington, D.C., for her next assignment as a telecommunications design engineer in the Decisions Support Systems Division (NMPC 164) at the Naval Military Personnel Command. Following selection as an Olmsted Scholar, Loewer attended the Defense Language Institute in Monterey, Calif., and the Goethe Institute in Stuttgart, Germany, from January to September 1984. After graduation, she commenced her studies at the University of Kiel in Kiel, Germany, and received her PhD. in International Law in October 1986. Returning to the United States, she attended Surface Warfare Officer Department Head School, again graduating first in her class. Loewer reported to USS Yellowstone (AD-41) in July 1987 and served as Engineer and Executive Officer. In February 1990, she reported to USS Monongahela (AO-178) and served as Executive Officer. In October 1991, Loewer returned to Washington, D.C., for duty on the Navy Staff as a long range strategic planner in the Strategic Concepts Branch (N513). From November 1993 to August 1995, she commanded USS Mount Baker (AE-34). Returning to Washington, Loewer served as the military assistant to the Deputy Secretary of Defense from August 1995 until January 1997 and as the military assistant to the Secretary of Defense from January 1997 until July 1998. From December 1998 to July 2000, Loewer commanded USS Camden (AOE-2). In September 2000, she returned to Washington and a reprise tour of duty as the military assistant to the Secretary of Defense. In May 2001, she assumed duties as Director, White House Situation Room and Director, Systems and Technical Planning Staff. From July 2003 to January 2005, Loewer served as vice commander, Military Sealift Command. Loewer became Commander, Mine Warfare Command on January 13, 2005. Loewer's personal awards include the Defense Distinguished Service Medal (two awards), Defense Superior Service Medal, Legion of Merit (two awards), Meritorious Service Medal (two awards), Navy and Marine Corps Commendation Medal (three awards), Navy and Marine Corps Achievement Medal (two awards), Joint Meritorious Unit Award (two awards), Navy Unit Commendation (two awards), Navy "E" Ribbon (four awards), National Defense Service Medal, Armed Forces Expeditionary Medal, Armed Forces Service Medal, Sea Service Deployment Ribbon, Navy and Marine Corps Overseas Service Ribbon (two awards) , Coast Guard Special Operations Ribbon and the NATO Medal.


Updated: 16 July 2013