Navy Biography

Vice Admiral David C. Nichols, Jr.

Deputy Commander, U.S. Central Command

Vice Admiral David C. Nichols, Jr.

Vice Admiral Nichols was commissioned a second lieutenant in the U.S. Army through the ROTC program following graduation from the University of Tennessee. He is a graduate of Army Ranger School. Following lateral transfer to the U.S. Navy and Naval Flight Officer training at Naval Air Station Pensacola, he reported to NAS Whidbey Island, Wash., October 1974 for training in the A-6 Intruder. Vice Adm. Nichols operational command tours include U.S. Fifth Fleet/Naval Forces Central Command from October 2003 until November 2005, Carrier Group One from July 2000 until November 2001, Carrier Air Wing Two onboard USS Constellation in 1994/95 deployed to the Arabian Gulf during Operation Southern Watch, and Attack Squadron 196 onboard USS Independence in 1990/91 during Operation Desert Shield. Ashore, he commanded the Naval Strike and Air Warfare Center at NAS Fallon, Nev., May 2002 to October 2003 and the Naval Strike Warfare Center in 1995/96. Other assignments ashore include duty as an Operational Test Director in Air Test and Evaluation Squadron 5 at Naval Weapons Center, China Lake, Calif., Tactics Department Head at the Naval Strike Warfare Center, Executive Assistant to the Deputy Assistant Secretary of the Navy-Tactical Programs in Washington, DC and Attack Readiness Officer at Medium Attack Tactical Electronic Warfare Wing, U.S. Pacific Fleet. Vice Adm. Nichols assumed his current position as Deputy Commander, U.S. Central Command in November 2005. Other joint assignments include U.S. Central Command Deputy Director of Operations from June 1998 until June 2000 and Executive Assistant to the Commander in Chief, U. S. Pacific Command from May 1996 until May 1998. He served as USCENTCOM Combined Air Force Deputy Commander from January to May 2003 during Operation Iraqi Freedom phase III; Deputy Commander, Joint Task Force Southwest Asia and Combined Air Operations Center Director from November 2001 through March 2002 during Operation Enduring Freedom; and Deputy Director of Operations, Joint Task Force Southwest Asia from December 1992 until March 1993 during Operation Southern Watch. Vice Adm. Nichols is a distinguished graduate of the Naval War College, Newport, R.I. and a graduate of the National Defense University Joint and Combined Staff Officer School at the Armed Forces Staff College. He completed Senior Executive programs at the Asia Pacific Center for Security Studies in Honolulu and the Near East South Asia Center for Strategic Studies in Washington, D.C. Vice Adm. Nichols has more than 5,000 flight hours in various models of Navy aircraft including more than 4,000 hours in the A-6 Intruder. His awards include Distinguished Service, Defense Superior Service, Legion of Merit, Meritorious Service, Air, Navy Commendation, and Navy Achievement medals. He was a recipient of the U.S. Pacific Fleet Naval Flight Officer of the Year award as a Lieutenant Commander and the Senator Henry M. Jackson Memorial Leadership award as a Commander.

Updated: 4 September 2008