Navy Biography

Rear Admiral Stephen A. Turcotte

Rear Admiral Stephen A. Turcotte


Rear Adm. (ret) Turcotte a native of Patuxent River, Md,. grew up in Grand Rapids, Mich. He graduated from Marquette University NROTC with a bachelor of science degree in Political Science in December 1975. He received his commission upon graduation, was ordered to flight training, and was designated a Naval Aviator in June 1977. Rear Adm. Turcotte was then assigned to VS-41 at NAS North Island, Calif., for replacement training in the S-3A Viking. He next reported to VS-21 at NAS North Island and deployed to the western Pacific/Indian Ocean aboard USS Kitty Hawk (CV-63) during the Iranian Hostage Crisis. In December 1980, Rear Adm. Turcotte reported to VS-41 as a flight instructor and NATOPS Model Manager. In May 1983, he was assigned as Aide and Flag Lieutenant to Commander Sixth Fleet deploying to the eastern Mediterranean. He was embarked during the hostilities in southern Lebanon, including the bombing of the U.S. Marine barracks, the retaliatory air strikes, and the subsequent actions. Beginning in November 1985, Rear Adm. Turcotte served as the stand-up coordinator for VS-27 (the S-3B Fleet Replacement Squadron) at NAS Cecil Field. He also served as the Operations Officer and Training Director. In November 1988, he reported to VS-22 as Maintenance Officer deploying to the Mediterranean aboard USS John F. Kennedy (CV-67). He next reported to the Naval War College in Newport, R.I., receiving a master’s degree in National Security and Strategic Studies as well as a master’s degree in Management from Salve Regina University. He subsequently attended the Armed Forces Staff College, graduating in June 1991. In September 1991, Rear Adm. Turcotte became Executive Officer of VS-24, attached to USS Theodore Roosevelt. He assumed command of the squadron in November 1992. In March 1994, Rear Adm. Turcotte reported to USS Kitty Hawk as navigator and deployed to the western Pacific. In April 1996, he reported to the Joint Staff, where he served in J-3 (operations) first as Southern Command Branch Chief and subsequently as Chief, Western Hemisphere Division. Rear Adm. Turcotte’s next assignment, from April 1998 until April 2001, was as the Commanding Officer of Naval Air Station Jacksonville. His first flag assignment was Norfolk, Va., where he became the 48th Commander of the Naval Safety Center, serving from January 2002 until August 2003. While there, he served as Deputy Commander, Joint Task Force Southwest Asia at Prince Sultan Air Base, Saudi Arabia, from September to December 2002 and as a member of the Columbia Accident Investigation Board. For his final assignment, Turcotte assumed command of the Mid-Atlantic Region in August of 2003 until Nov. 10, 2005. Rear Adm. Turcotte has flown more than 5,500 flight hours in 15 different aircraft, and logged over 500 carrier landings. His awards include the Defense Superior Service Medal, Legion of Merit, the Bronze Star, Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Service Medal, Navy and Marine Corps Commendation Medal, Navy and Marine Corps Achievement Medal, and various other unit and service awards.


Updated: 16 July 2013