Navy Biography

Rear Admiral Garry R. White

Commander
Strike Force Training Atlantic

Rear Admiral Garry R.  White

Rear Admiral Garry R. White, a native of Utica, N.Y. was raised in the suburb of New Hartford, where he graduated from New Hartford High School in June 1973. After attending the State University of New York, he was awarded a Bachelor of Science degree in May 1977.

White participated in Aviation Reserve Officer Candidate Training in 1976 and received his commission on Feb. 10, 1978. In March 1978, White entered flight training in Pensacola, Fla., and received his Naval Aviator wings in November 1979 in Meridian, Miss. From January to August 1980 he was a member of the A-7E Corsair Replacement Air Group, VA-122, in Lemoore, Calif. After assignment to the "World Famous Golden Dragons" of VA-192 in August of 1980, he deployed on USS America and USS Ranger. Upon reassignment to the "Cylons" of VA-127 in August 1983, White served as the COMNAVAIRPAC NATOPS evaluator, flying the A-4 Skyhawk. After attending Naval Fighter Weapons School, "TOP GUN", in 1984 he was designated an adversary instructor. In 1986, White underwent A-7 refresher training prior to assignment in the "Blue Diamonds" of VA-146. While serving as safety officer, administrative officer, maintenance officer, and operations officer from September 1986 to May 1989 he completed an around the world cruise on USS Kitty Hawk and a western Pacific/Indian Ocean deployment on USS Nimitz.

In 1989 White was selected to be officer in charge of the VFA-l25 Detachment in Fallon, Nev. After F/A-l8 transition training with the "Rough Raiders" of VFA-125, he took charge of the "Desert Raiders" in July 1989. In February 1991 White was selected as aide to CINCSOUTH/CINCUSNAVEUR and served in the NATO headquarters, Naples, Italy and the U.S. Navy Headquarters in London, England. During this tour he was selected for operational command and after undergoing F/A-18 refresher training, he reported to the "Stingers" of Strike Fighter Squadron 113 in July 1993 and assumed command on Aug. 25, 1994. Deploying on the USS Carl Vinson to the Pacific/Indian Oceans and the Arabian Gulf; White participated in operation Southern Watch in Iraq, contingency planning in support of the International Atomic Energy Federation negotiations with Korea, was the officer in charge for exercise Inspired Alert in Pakistan, and was the senior battle group liaison officer to Australia.

White relinquished command of the "Stingers" on Oct. 26, 1995 and was assigned to the Pentagon in Washington, DC under the Chief of Naval Operations, CINC Liaison Division, OPNAV N-83. In January 1997 White commenced Naval Nuclear Propulsion Training and in November 1998 was assigned as executive officer of the USS George Washington. While deployed from June-October 2000 in the Arabian Gulf/Mediterranean Sea, the George Washington was involved in operation Southern Watch and combat operations against Iraq.

Upon detaching from George Washington White reported to USS Arctic in November 2000 as commanding officer. In April 2001 Arctic deployed to the Mediterranean/North Seas and Arabian Gulf as part of the Enterprise Battle Group. Under White's command, Arctic provided logistics support for the 2nd/6th/5th Fleets in addition to leading Maritime Intercept Operations, boarding and towing United Nations Sanction violating vessels, and providing armed escort for other U.S. vessels. On Sept. 11, 2001, Arctic was the first warship on station in the Northern Indian Ocean and part of the initial response to the terrorist attack and operation Enduring Freedom. After relinquishing command on June 14, 2002, White served as chief of staff, commander 2nd Fleet/Striking Fleet Atlantic from July 2002 to February 2004. He was selected for CVN command in October 2002, and took Command of USS George Washington on Sept. 30, 2004, leading Fleet Response Plan sustainment operations, a Partnership of the Americas Deployment to Southern Command, and dry-docking phased incremental availabilities.

Relinquishing command on Dec. 14, 2006; White reported to Washington, DC where he served in OPNAV as director, Total Force Manpower Requirements and special assistant to the Chief of Naval Operations for Comprehensive Casualty Care. On February 6, 2009, White returned to command as commander, Strike Force Training Atlantic.

Updated: 10 June 2009