Navy Flag Officer Biography

Vice Admiral Kenneth E. Floyd

Commander, U.S. THIRD Fleet

Vice Admiral Kenneth E. Floyd


Vice Admiral Floyd hails from Lewisburg, W.Va., and was commissioned through the University of North Carolina at Chapel Hill NROTC program in May 1980. He was designated a naval flight officer in August 1981 and completed training in the F-14A at Fighter Squadron (VF) 101 in May 1982.

Floyd served in several F-14 Tomcat squadrons including tours with the Jolly Rogers of VF-84, the Grim Reapers of VF-101 as an instructor, and the Red Rippers of VF-11. He participated in Operation
Desert Storm while serving as a department head with the Starfighters of VF-33. He served as the executive officer and subsequently the commanding officer of the VF-32 Swordsmen from November 1994 to September 1997.Subsequent sea tours include a tour as the executive officer of USS Constellation and deputy commander of Carrier Air Wing 7 where he participated in Operation Enduring Freedom
. He commanded Carrier Air Wing 7 from February 2003 to July 2004.

Ashore Floyd served on the staff of the Naval Space Command in Dahlgren, Va. as aide to the commander and subsequently as flag lieutenant, commander Carrier Group 8. He also attended the Naval War College graduating with a Master of Arts degree in National Security and Strategic Studies and served as the chief staff officer on the Fighter Wing, U.S. Atlantic Fleet staff. He completed a tour on the staff of the United States military representative to the NATO Military Committee in Brussels, Belgium, served as the deputy operations officer on the staff of Joint Task Force Southwest Asia in Riyadh, Saudi Arabia, and served as chief of staff to commander, Naval Air Forces. He has served flag tours as director, Aviation and Aircraft Carrier Plans and Requirements (OPNAV N880) and deputy director, Air Warfare Division (OPNAV N88B) prior to assuming command of Strike Force Training Pacific in February 2009. He returned to the OPNAV staff in June 2010 as director, Air Warfare Division (OPNAV N88) followed by Warfare Integration (OPNAV N9I), and Deputy Assistant Chief of Naval Operations for warfare systems (N9B).  In June 2013, he assumed command of U.S. THIRD Fleet headquartered in San Diego.

His awards include the Navy Distinguished Service Medal, Legion of Merit, Bronze Star, Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Service Medals, Air Medal, Navy Commendation Medal, Navy Achievement Medal and various campaign, unit, and service medals.


Updated: 10 June 2013