Navy Flag Officer Biography

Rear Admiral Lothrop S. Little

Commander, Navy Reserve Forces Command

Rear Admiral Lothrop S. Little


Rear Admiral Little earned a bachelor of Arts degree in Political Science from the University of Nevada in December 1977. He received his commission as an ensign in the United States Navy through Officer Candidate School in February 1982.

His first assignment was aboard USS Independence (CV 62) 1982-1985.  Little reported aboard USS Yorktown (CG 48) as main propulsion assistant in August 1985. Deployed to the Mediterranean from August 1985 through April 1986, he participated in the Achille Lauro Maritime Interdiction Operation, Black Sea operations and multiple carrier operations in the Gulf of Sidra. He served as commissioning  combat system officer aboard USS John Paul Jones (DDG 53). During his department head tour, John Paul Jones completed shock trials and AEGIS baseline fleet trials. Subsequently he served as executive officer aboard USS Russell (DDG 59) and participated in Operation Desert Strike while deployed in the Persian Gulf.

Little served as commanding officer of the USS Sides (FFG 14). During his tour, Sides earned the Battle Efficiency Award and participated in a Carat, Southeast Asia deployment. Additionally, he served as commander, Destroyer Squadron 1, March 2004 through January 2006. As commodore, he was responsible for training and fleet introduction of newly commissioned Arleigh Burke guided missile destroyers as well as operations of Reserve Force frigates in San Diego. Concurrently, he commanded Task Group 712.0 during Southeast Asia Seacat and Carat Maritime Security Cooperation exercises under the auspices of commander, COMLOGRUWESTPAC, Singapore.

Little’s assignments ashore have included: commanding officer, Rochester, N.Y. Navy & Marine Corps Operational Support Center; Air Force Command and Staff College, where he earned a graduate degree from the University of Alabama; special assistant for Fleet Training in the Office of the Secretary of the Navy (M&RA); Surface FTS detailer at the Bureau of Navy Personnel; Homeland Defense assistant and Operations Support officer for commander, 3rd Fleet, and as chief of staff, Navy Reserve Forces Command February 2006 through February 2008.

Little was nominated to flag rank March 2007 and assumed command of Navy Reserve Forces Command, Feb. 8, 2008. He served as deputy commander, Multi-national Force-Iraq, JTF-134 (detainee operations) December 2008 through January 2010. Concurrently, he served as chairman, United States, Iraq and Turkey Trilateral working group for Kurdistan border security. Little returned to Navy Reserve Forces Command on March 31, 2010.


Updated: 31 March 2010