Navy Biography

Rear Admiral Patrick J. Lorge

Commander, Navy Region Southwest

Rear Admiral Patrick J. Lorge


Rear Adm. Lorge, a native of Turnersville, N.J., graduated from the U.S. Naval Academy in 1981. He completed flight training in April 1983 and remained as a flight instructor in VT-26. After initial F-14 instruction in VF-101, he was ordered to VF-143, deploying to the Mediterranean aboard USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69).

In October 1988, he reported to VF-43, the East Coast Adversary Squadron, where he flew the A-4, F-5 and F-16. From October 1991 to April 1994, as quality assurance officer and maintenance officer of VF-14, he deployed again to the Mediterranean aboard USS John F. Kennedy (CV 67).

Lorge was then selected as the maintenance officer for VF-101, the F-14 Fleet Replacement Squadron. In November 1997, he assumed command of VFA-25 and deployed with CVW-14 aboard USS Carl Vinson (CVN 70) and USS Abraham Lincoln (CVN 72) to the Persian Gulf in support of Operation Southern Watch. Following command, he reported to USS Nimitz (CVN 68) as operations officer and Ship's Force work package manager during the Refueling Complex Overhaul.

Lorge served in the joint operations directorate, Central Command Branch, Joint Staff, Washington, from April 2001 until July 2003. He served as executive assistant to the Assistant to the Chairman, Joint Chiefs of Staff until March 2004. Reporting to Naval Air Station Oceana, Va., as executive officer, he assumed command in November 2005. Subsequently, he reported to U.S. Naval Forces Central Command as chief of staff in November 2007. Lorge was the 87th commandant of Naval District Washington in July 2008.

His awards include the Defense Superior Service Medal, Legion of Merit with Gold Star, Meritorious Service Medal with two Gold Stars, two Strike Flight Air Medals, Joint Commendation Medal with Oak Leaf Cluster, Navy and Marine Corps Commendation Medal and various unit awards.

 


Updated: 19 August 2013