Navy Biography

Vice Admiral Albert T. Church, III

Director Navy Staff

Vice Admiral Albert T. Church, III


Vice Adm. (ret) Church commanded USS Excel (MSO 439) from August 1979 until October 1981. From April 1983 to April 1985, he served as Executive Officer onboard USS Fox (CG 33). He served in the Surface Warfare Program and Budget Office (OP 30) and the General Planning and Programming Division (OP 80) of OPNAV from May 1985 through October 1987. Vice Adm. Church commanded USS DeWert (FFG 45) from April 1988 through April 1990, completing a deployment to the Persian Gulf. He next served in OPNAV N81, then in BUPERS as the Director, Officer Plans and Career Management Division (Pers 21). Vice Adm. Church commanded Naval Station Norfolk from August 1992 through August 1994. He was then assigned as Program and Budget Analysis Division Chief, Force Structure Resources and Assessment Directorate on the Joint Staff (J8) from August 1994 until July 1996. Following selection to Rear Admiral , he served as Deputy Chief of Staff for Shore Installation Management, U.S. Pacific Fleet from September 1996 until June 1998. From July 1998 through March 2003, Vice Adm. Church served as Director, Office of Budget in the Office of the Assistant Secretary of the Navy (Financial Management/Comptroller) and Director, Fiscal Management Division in the Office of the Chief of Naval Operations. Vice Adm. Church's final assignment was as the Director of the Navy Staff. Vice Adm. Church's personal awards and decorations include the Distinguished Service Medal, Defense Superior Service Medal, Legion of Merit (three awards), Meritorious Service Medal (three awards), Navy and Marine Corps Commendation Medal, Navy and Marine Corps Achievement Medal (two awards) and the Combat Action Ribbon.


Updated: 16 July 2013