Chief of Naval Operations - Biography

Biography of

Admiral Jay L. Johnson

United States Navy

Chief of Naval Operations Aug. 2, 1996 July 21, 2000

A full-size, high resolution .JPG is available on a hyperlink for the portrait below
Born in Great Falls, Mont., and raised in West Salem, Wisc., Admiral Johnson is a 1968 graduate of the United States Naval Academy. Upon completion of flight training, he was designated a Naval Aviator in 1969.

His first sea duty tour was aboard USS Oriskany where he made two combat cruises flying the F8J Crusader with VF-191. Subsequent squadron and sea duty tours after transitioning to the F-14 Tomcat included: VF-142, VF-101, Commanding Officer of VF-84; Commander, Carrier Air Wing ONE; Assistant Chief of Staff for Operations for Commander, SIXTH Fleet; and Commander, Carrier Air Wing ONE as Senior Air Wing Commander.

Shore duty assignments included: Aviation Junior Officer Detailer; Armed Forces Staff College; Head, Aviation Junior Officer Assignment Branch; and the Chief of Naval Operations Strategic Studies Group.

His first Flag Officer assignment was as Assistant Chief of Naval Personnel for Distribution in the Bureau of Naval Personnel. In October 1992, he reported as Commander, Carrier Group EIGHT/Commander, USS Theodore Roosevelt Battle Group. In July 1994, he was assigned as Commander, SECOND Fleet/Commander, Striking Fleet Atlantic/Commander, Joint Task Force 120.

In March 1996, he reported for duty as the 28th Vice Chief of Naval Operations in Washington, D.C.

In August 1996, Adm. Johnson became the 26th Chief of Naval Operations, and served until July 21, 2000.

Date of bio: 26 August 1996