Navy Biography

Rear Admiral Christopher J. Murray

Retired June 2017

Rear Admiral Christopher J. Murray


Rear Adm. Christopher Murray is a native of Springfield, Virginia. He graduated from James Madison University with a Bachelor of Science in Business Administration in 1982 and a Master of Science in Business Administration in 1983. He was commissioned after completion of Aviation Officer Candidate School in October 1984, designated a naval flight officer at Naval Air Station Pensacola, Florida, in December 1985 and completed training in the F-14A at Fighter Squadron (VF) 124 in October 1986.

At sea, Murray served in several F-14 VF squadrons including tours with the Wolfpack of VF-1, the Gunfighters of VF-124 as an instructor, Sundowners of VF-111 as training officer; and a department head with the Tophatters of VF-14.

Command tours include executive officer and subsequently the commanding officer of VF-143 from October 2001 to July 2004 and deputy commander and commander of Carrier Air Wing 9 from November 2006 to December 2009.

Ashore, Murray served at Naval Air Systems Command as the deputy program manager, systems engineering for the F-14 Program Office (PMA-241). He completed his joint tour on the staff of United States Pacific Command where he served as the current air operations officer (J311). He also served as executive assistant to the commander, Naval Air Force, U.S. Atlantic Fleet from August 2004 to August 2006. He attended the Royal College of Defense Studies in London from January 2010 to August 2010. Murray served as section head for strike aircraft plans and requirements (N98S) on the chief of naval operations’ staff from August 2010 to February 2013. His subsequent tour was on the staff of the secretary of Defense in the Air Warfare Division of the Director, Operational Test and Evaluation. Murray’s first flag tour was as the assistant chief of staff for operations (J3) at JFC Naples from June 2013 to September 2014. He assumed command of Naval Safety Center Oct. 9, 2014, and departed upon retirement June 2, 2017.

His awards include the Navy Distinguished Service Medal, Defense Superior Service Medal, Legion of Merit, Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Service Medal, Air Medal, Navy and Marine Corps Commendation Medal, Navy and Marine Corps Achievement Medal, seven Battle Efficiency awards and various other personal achievement and service awards. He considers those awards earned throughout his career associated with unit performance to be most satisfying and representative of naval service.


Updated: 10 August 2017